Kredyt hipoteczny krok po kroku

Słysząc kredyt hipoteczny, można sobie wyobrazić z jednej strony możliwość zakupu wymarzonego mieszkania lub domu, a z drugiej zobowiązanie umowy z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu hipotecznego i jakich formalności powinniście spełnić, aby dostać pozytywną odpowiedź z banku?

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Słysząc kredyt hipoteczny, można sobie wyobrazić z jednej strony możliwość zakupu wymarzonego mieszkania lub domu, a z drugiej zobowiązanie umowy z bankiem na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Przy wyborze oferty bankowej, warto zwrócić uwagę na wysokość raty. Kredyt mieszkaniowy powinien być spłacany systematycznie i nie powinien nazbyt obciążać domowego budżetu. Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu hipotecznego i jakich formalności powinniście spełnić, aby dostać pozytywną odpowiedź z banku?

Weryfikacja zdolności kredytowej

To zdecydowanie pierwszy krok, od którego należy zacząć przed przystąpieniem do poszukiwania wymarzonego mieszkania. Żeby sprawdzić swoją zdolność kredytową, można udać się do dowolnej placówki bankowej lub zasięgnąć porady doradcy finansowego. Wstępną zdolność kredytową można oszacować na bankowych stronach internetowych, jednak korzystniej spotkać się z pracownikiem banku lub doradcą. Specjaliści instytucji finansowych są na bieżąco i wprowadzą Was w cały proces, podpowiedzą na jaką kwotę możemy zaciągnąć zobowiązanie i jakie warunki musimy spełnić, żeby otrzymać kredyt hipoteczny. Warto wcześniej przeanalizować każde zobowiązanie finansowe (karta kredytowa, limit odnawialny czy kredyt gotówkowy), co niestety obniża zdolność kredytową.

Pozytywna historia kredytowa

Jeżeli mieliście do czynienia z jakimikolwiek kredytami, bank będzie to weryfikował w Biurze Informacji Kredytowej. Dla banku istotna będzie terminowość spłat. 

Opóźnienia w spłatach mogą rzutować na pozytywną opinię zaciągnięcia nowego kredytu. 

Wybór nieruchomości

Znając przybliżony budżet na zakup mieszkania lub domu można przystąpić do poszukiwań. 

Na wstępie warto rozważyć czy interesuje Was stan deweloperski czy rynek wtórny? 

Mając określony budżet warto skorzystać z pomocy agencji nieruchomości, która pomoże Wam znaleźć mieszkanie zgodnie z preferencjami. 

Jeżeli jesteście zainteresowani zakupem nieruchomości od dewelopera, zwróćcie uwagę, że dla banku bardzo istotna jest wiarygodność i rzetelność dewelopera. Warto zapoznać się wcześniej z jego historia. Dla banku istotny jest poziom zaawansowania budowy inwestycji. Jeśli rezerwujemy tzw. dziurę w ziemi, nie zawsze spotkamy się z pozytywną oceną ze strony banku. Budowy bliższe ukończenia, których deweloper ma bogate doświadczenie na rynku, mają największe szanse na uzyskanie kredytowania.

Wybór oferty bankowej

Znalezienie nieruchomości to połowa sukcesu. Pozostaje wybrać najlepszą, a właściwie najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego. Tu ponownie warto poradzić się doradcy kredytowego, który porówna dla Was oferty, biorąc przy tym pod uwagę najważniejsze kryteria tj. marżę, oprocentowanie, odsetki, prowizję. Przy kredycie hipotecznym większość banków wymaga wpłaty wkładu własnego, co zwykle stanowi 10-20 % wartości nieruchomości.

Dopełnienie formalności, zgromadzenie dokumentacji

Kupno mieszkania lub domu z pomocą kredytu hipotecznego to także szereg spraw administracyjnych, bez których niestety się nie obejdzie. Banki wymagają odpowiednich zaświadczeń o dochodach, zaświadczenie od pracodawcy, umowa z deweloperem itp. Należy wypełnić odpowiedni wniosek, a następnie po zgromadzeniu i przyjęciu wymaganych dokumentów bank rozpoczyna procedurę kredytową, która zazwyczaj trwa od miesiąca do 2,a nawet 3.

Dodatkowe opłaty

Kredyt hipoteczny ma swoją cenę 🙂 

Dodatkowym kosztem jest ubezpieczenie pomostowe, które należy zapłacić jeśli termin inwestycji jest rozłożony w czasie. W ten sposób bank zabezpiecza się w razie niepowodzenia inwestycji. Wówczas bank potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń na wypadek niepowodzenia inwestycji. Ubezpieczenie na życie i od niskiego wkładu, wymagane w przypadku Niskiego wkładu własnego. Podpisanie umowy wiąże się również często ze skorzystaniem z dodatkowych produktów bankowych, jak np. karta kredytowa.

Odbiór mieszkania

Wreszcie doszliśmy do momentu Odbioru mieszkanie. Odbieramy je w momencie ukończenia prac i oddania budynku do użytkowania. Co istotne, warto sprawdzić czy standard wykończenia i zweryfikować czy odpowiada ustaleniom zawartym w umowie, czy nie ma wad w wykonaniu.