Koszty notarialne – czym są i kto je pokrywa?

Wysokość kosztów notarialnych zależy głównie od wartości transakcji, ilości potrzebnych aktów oraz innych aspektów prawnych. Dowiedz się na jakie koszty notarialne musisz być przygotowany oraz kto pokrywa ich koszt.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Koszty notarialne czyli opłaty związane z kupnem lub sprzedażą nieruchomości. O tym kto ponosi koszty za umowę notarialną pisaliśmy w tym wpisie: https://avenue-estate.com/kto-placi-za-umowe-notariuszowi/ . Ich wysokość zależy głównie od wartości transakcji, ilości potrzebnych aktów notarialnych oraz innych czynników prawnych. Dowiedz się na jakie koszty notarialne musisz być przygotowany oraz kto pokrywa ich koszt.

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego

Wysokość taksy opiera się głównie na wartości transakcji. Koszty notarialne przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego obejmują standardowe opłaty, czyli wypis aktu notarialnego, wpis do księgi wieczystej, wpis hipoteki zwykłej do księgi wieczystej oraz podatek od czynności cywilnoprawnych (aktualnie wynosi on 2 % ceny mieszkania). 

Prawo nie określa jednoznacznie kto ponosi opłaty związane z kosztami notarialnymi. Ogólnie przyjęło się jednak, że to kupujący bierze na siebie opłaty notarialne, podobnie też opłaca on podatek od czynności cywilnoprawnych. Istnieją jednak przypadki, w których kupujący dogaduje się ze sprzedającym i koszty dzielone są na pół. 

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera

Koszty notarialne przy zakupie mieszkania od dewelopera z reguły są niższe, ponieważ nie obejmują obowiązkowego podatku. 

W przypadku transakcji z deweloperem, taksę w całości płaci nabywca, a podatek od czynności cywilnoprawnych tylko deweloper. Istnieją jednak przypadki, kiedy deweloper zgadza się na pokrycie połowy kosztów notarialnych.

Koszty notarialne przy zakupie działki

W przypadku nabycia działki, koszty notarialne zależne są od przeznaczenia działki. Jeśli jest to ziemia budowlana, z przyłączami mediów, stawka wyniesie 50% maksymalnej stawki taksy notarialnej.

Koszty notarialne przy zakupie gruntu rolnego podobnie jak zakupu działki również zwyczajowo ponosi kupujący.

Koszty notarialne przy najmie okazjonalnym

Jako, że w wypadku najmu okazjonalnego umowa notarialna zabezpiecza głównie interesy wynajmującego, zazwyczaj to właśnie on pokrywa koszt notarialny. Oczywiście istnieją przypadki, w których właściciel nieruchomości dogaduje się z najemcą i koszty dzielone są na pół.