Agent nieruchomości – w czym pomaga kupującym?

Agent nieruchomości to w dzisiejszych czasach bardzo popularny zawód. Z artykułu dowiesz się, czym zajmuje się agent nieruchomości i dlaczego jest to ciężka i skomplikowana praca.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Agent nieruchomości to w dzisiejszych czasach bardzo popularny zawód. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic trudnego, ale rzeczywistość jest kompletnie inna. Z artykułu dowiesz się, czym zajmuje się agent nieruchomości i dlaczego jest to ciężka i skomplikowana praca. 

Wyszukiwanie ofert

Dla swoich klientów, poszukujących nieruchomości marzeń, agent nieruchomości spędza dziesiątki godzin na znalezieniu idealnego mieszkania lub domu, odpowiadającego parametrami dla poszukujących.

Prezentacje

Kolejnym krokiem jest zorganizowanie prezentacji wybranych nieruchomości. Należy pogodzić grafiki kilku osób jednocześnie, umówić się na konkretny termin oraz sprawdzić okolicę, by jak najbardziej trafnie opisać klientom poszukującym daną okolicę.

Research administracyjny

Jeśli klienci poszukujący są zainteresowani daną nieruchomością i poważnie zastanawiają się nad jej zakupem, agent nieruchomości sprawdza wówczas każdą kwestię administracyjno – prawną. Zwraca uwagę na stan księgi wieczystej, czy nieruchomość nie jest zadłużona lub wzięta pod zastaw. Wiąże się to z długim procesem, kontaktem z urzędami i innymi instancjami prawnymi.

Negocjacje cenowe

Kiedy z formalnego punktu widzenia wszystko jest w porządku i klienci poszukujący decydują się na zakup nieruchomości, agent staje się negocjatorem ceny z właścicielami. To głównie z nim toczą się rozmowy na temat ceny i to dzięki niemu poszukujący płacą jak najmniej za wymarzoną nieruchomość.

Dopilnowanie kwestii legislacyjnych

Wówczas gdy cena została już uzgodniona, agent może przystąpić do pisania umowy przedwstępnej, zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów, takich jak księga wieczysta, poprzedni akt notarialny nieruchomości, oświadczenie o gruntach czy współwłasności drogi. Załatwienie wszystkich formalności jest bardzo czasochłonne, a kończą się one spotkaniem u notariusza w celu podpisania końcowego aktu notarialnego i przekazania kluczy. 

Jak widać rola agenta nieruchomości jest bardzo znacząca przy kupnie nieruchomości. Pomaga on nie tylko w wyborze idealnego mieszkania czy domu, ale także zajmuje się wszelkimi kwestiami formalnymi, oszczędzając czas i energię klientów kupujących. To ogromne ułatwienie i gwarancja bezpiecznej transakcji.